Domena krajowa .pl

 

12 zł + VAT
(cena obejmuje 1 rok przy pierwszej rejestracji)

Cybersquatting

Cybersquatting to praktyka rejestrowania domen znanych marek w celu późniejszego ich odsprzedania po zawyżonej cenie podmiotom, które miałyby do nich prawo na podstawie uregulowań dotyczących znaku handlowego, lub towarowego.
Stąd też nazwa oznaczająca w jezyku angielskim "dzikiego sieciowego lokatora".

Bezpieczeństwo - cybersquatting

Znanymi przypadkami cybersquattingu w Polsce jest sprawa łódzkiej firmy Microsoft (zajmującej się między innymi handlem... ziołami!), która zarejestrowała domenę microsoft.pl, przejętą jednak w wynku rozstrzygnięcia sądowego sporu przez "ten" Microsoft. Osoby zajmujące się cybersquattingiem rejestrują nazwy domen, które są podobne do znaków towarowych, marek lub firm, aby wykorzystać je do osiągnięcia korzyści finansowych, na przykład poprzez sprzedaż takiej domeny właściwemu właścicielowi znaku towarowego po zawyżonej cenie lub wykorzystanie jej do kierowania ruchu na swoją własną stronę internetową i osiągnięcia korzyści z reklam.

Cybersquatting jest nielegalny i często narusza prawa własności intelektualnej, a osoby dopuszczające się tego typu praktyk mogą zostać pozwane i pociągnięte do odpowiedzialności za swoje działania. Inna praktyka stosowana jest przez firmy zajmujące się przechwytywaniem nieopłaconych domen do dalszej odsprzedaży. Ta praktyka jest legalna.

Przechwytywanie domen (ang. domain hijacking) to nielegalna praktyka polegająca na przejęciu kontroli nad nazwą domeny, zazwyczaj poprzez zmianę ustawień konta lub informacji o rejestracji, w celu uzyskania kontroli nad ruchem internetowym na danej domenie.

Przechwytywanie domen może być przeprowadzane na różne sposoby, na przykład przez kradzież informacji logowania, zainfekowanie komputera wirusem lub wykorzystanie luk w zabezpieczeniach systemów rejestracji domen.

Osoby zajmujące się przechwytywaniem domen mają na celu uzyskanie korzyści finansowych, na przykład poprzez sprzedaż domeny właściwemu właścicielowi po zawyżonej cenie, wykorzystanie jej do osiągnięcia korzyści z reklam lub na szkodę właściciela, poprzez kierowanie ruchu internetowego na stronę złośliwą lub szkodliwą.

Przechwytywanie domen jest nielegalne i stanowi naruszenie prawa własności intelektualnej. Właściciele domen mogą chronić się przed takimi praktykami, poprzez zabezpieczanie swoich kont rejestracyjnych, stosowanie silnych haseł, dwuskładnikowej autentykacji i śledzenie swoich domen, aby szybko wykryć i zgłosić nieprawidłowości.

Inne zagadnienia związane z tym tematem:
Adres
WebReklama

ul. Białostocka 24 lok. 111

03-741 Warszawa

Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
Śledź nas
©WebReklama Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved.