Sklepy Internetowe

Sklep w telefonie

Sklepy internetowe od pewnego czasu stały się bardzo popularnym miejscem robienia zakupów. Możliwość oglądania produktów całą dobę, łatwość porównywania ofert różnych sprzedawców, oraz często niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych spowodowały, że zdobyły serca wielu osób. Ich popularność to zjawisko nie tylko ogólnopolskie, ale i ogólnoświatowe. Nie dziwi więc fakt, że wraz z popytem na zakupy w sieci wzrasta też i ilość sprzedawców dostarczających produkty online. Wielu przedsiębiorców już zbudowało sklepy internetowe, część staje dopiero przed taką decyzją.
W tym artykule przybliżamy specyfikę sklepów internetowych, a także postaramy się dać dużą garść informacji praktycznych.

 

Co to jest sklep internetowy?

 

Co to jest sklep internetowy

Sklep internetowy to strona www, na której sprzedający ma możliwość prezentacji swojej oferty. Osoba zainteresowana zakupem ma możliwość zapoznania się z produktem poprzez zdjęcia, opisy, czasem także filmy i opinie innych nabywców. Co najważniejsze ma także możliwość dokonania transakcji na odległość. Sklep, który sprzedaje produkty online jest także odpowiedzialny za bezpieczne przeprowadzenie transakcji, a więc przetransferowanie płatności oraz dostarczenie produktu.

 

 

 

Zalety i wady sklepu internetowego dla sprzedawcy

 

Sklepy internetowe mają dużo zalet i niewiele wad. Stąd też wynika ich popularność wśród przedsiębiorców.
Do głównych zalet należy z pewnością niewielkie koszty zarówno uruchomienia, jak i prowadzenie. Nie jest potrzebny drogi lokal w centrum handlowym lub przy ruchliwej ulicy, który w dzisiejszych czasach może kosztować krocie. Nie jest potrzebne dostosowanie części ekspozycyjnej, bo ekspozycja prowadzona jest w formie cyfrowej, na monitorach i wyświetlaczach użytkowników.
Wiele sklepów może być prowadzona z dowolnych miejsc, gdzie w bezpieczny sposób można przechowywać towar.
W niektórych przypadkach sklepy internetowe są wykorzystywane jako platformy zawierania transakcji, a sprzedawca nie ma w ogóle fizycznej styczność z produktem. Jego praca ogranicza się do pozyskania klienta i odebrania od niego płatności. Wysyłką produktu zajmuje się albo producent, hurtownik lub inny pośrednik. Taka usługa nosi nazwę dropshippingu.
Dodatkową zaletą jest zasięg sklepu internetowego, który jest praktycznie nieograniczony. Przedsiębiorca może pozyskiwać klientów z całej Polski. W przypadku przetłumaczenia treści w sklepie na inne języki może sprzedawać produkty także i w innych krajach.
Do wad, które są odczuwalne przez osoby prowadzące sklep online, można zaliczyć odpowiedzialność za przeprowadzenie bezpiecznej transakcji, zabezpieczenie danych dostarczonych przez klienta i logistykę produktów.

Zalety

  • Niższy koszt uruchomienia i prowadzenia
  • Wygodne zarządzanie
  • Globalny zasięg
  • Bezkontaktowe transakcje

Wady

  • Odpowiedzialność za przeprowadzanie bezpiecznych transakcji
  • Konieczność zabezpieczenia danych osobowych dostarczonych przez klientów
  • Logistyka sprzedanych towarów

W tym momencie warto wspomnieć o tzw. kuchni sklepu internetowego, czyli oprogramowaniu. Zastosowanie odpowiednio dobranej aplikacji webowej do sprzedaży produktów online zmniejsza ryzyko ataktów hackerskich, zwiększa bezpieczeństwo transakcji i pozwala sprawnie prowadzić biznes online. Daje też możliwość na lepsze zabezpieczenie danych klientów przed ich wyciekiem i upublicznieniem.

 

Jakie są sklepy internetowe – oprogramowanie

 

Sklep internetowy tak jak było wspomniane na początku artykułu jest stroną www. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to strona bardzo rozbudowana. Posiada wiele funkcjonalności i przechowuje wiele danych. Obsługuje też całe zaplecze sklepu - magazyn, logistykę, płatności, komunikację z klientem, czasem także narzędzia marketingowe (systemy rabatowe, newsletter). Stworzenie sklepu internetowego od podszewki jest więc bardzo pracochłonne. Wymaga wielu godzin pracy dużych zespołów programistycznych. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób decyduje się na budowę sklepu na gotowym oprogramowaniu. Gotowe oprogramowanie można podzielić na dwie grupy - oprogramowanie darmowe (głównie open source) oraz oprogramowanie komercyjne. Do darmowych należą WooCommerce (wtyczka do Wordpress), Prestashop, Magento. Są one dość popularne szczególnie w przypadku małych przedsiębiorców.

Sklep strona wwwKod oprogramowania typu open source jest powszechny i ogólnodostępny, przez co jest podatny na częste ataki hackerskie. Dodatkowo sklepy są bardziej uniwersalne, mniej dostosowane do konkretnych potrzeb sprzedawców. Są też mniej zoptymalizowane, a przez to dłużej się ładują i często wolniej działają. Drugą grupą są programy komercyjne, które są pozbawione wad darmowych sklepów internetowych. W przypadku komercyjnego oprogramowania do prowadzania sklepów kod nie jest powszechnie dostępny. Nie jest przedmiotem analiz hackerów z całego świata. Zlecając tworzenie sklepu internetowego twórcy oprogramowania, możemy liczyć na pełne wsparcie, gwarancję czego nie możemy otrzymać w przypadku darmowego oprogramowania sklepu internetowego.
Przy podejmowaniu decyzji o oprogramowaniu warto wziąć pod uwagę, że wybór darmowego oprogramowania nie oznacza to, że sklep internetowy będzie darmowy lub tani.

Oprogramowanie jest jedynie składową całego procesu uruchomienia sprzedaży online. Jeśli nie posiadamy wiedzy programistycznej i nie umiemy samodzielnie skonfigurować sklepu, będziemy musieli zlecić to firmie informatycznej, specjalizującej się w sklepach internetowych. Dlatego wybór odpowiedniej platformy do prowadzenia sklepu warto dobrze przemyśleć bo niewielkie oszczędności na początku mogą skutkować większymi kosztami w przyszłości.

 

Jak otworzyć sklep internetowy krok po kroku

 

Jeśli podejmiemy decyzję o budowie sklepu, warto w pierwszej kolejności dokonać analizy rynkowej i sprawdzić czy podobne sklepy już nie istnieją. Można też się zastanowić nad przewagami konkurencyjnymi, które zaoferujemy klientom. Następnie warto obejrzeć istniejące sklepy, czasem dokonać na nich zakupu, tak aby w praktyce poznać cały proces przeprowadzenia transakcji przynajmniej od strony klienta. To pozwoli nam też na sprawdzenie w praktyce, co w sklepie jest ważne i istotne, a co nie. Warto też zrobić spis sklepów, które nam się podobają wizualnie i na których chcielibyśmy się wzorować. Z takimi informacjami można już zacząć szukać firmy do budowy sklepu internetowego.

 

Budowa sklepu internetowegoPierwszy kontakt z firmą webdeweloperską najczęściej ogranicza się do omówienia oczekiwań dotyczących sklepu. Warto wtedy pokazać sporządzoną listę sklepów internetowych, które nam się podobają, lub na których chcielibyśmy się wzorować zarówno od strony wizualnej, jak i funkcjonalności. Podczas rozmów dokonywana jest analiza wymagań i procesów biznesowych, które ma obsługiwać oprogramowanie. Po zakończeniu tej fazy następuje najczęściej wycena sklepu. Jeśli klient wybierze konkretną firmę, to dochodzi do podpisanie umowy. Na tym etapie do współpracy dołącza grafik, który bazując na przekazanych przez klienta informacjach, przygotowuje wygląd sklepu. Jeśli grafika zostanie zaakceptowana, przechodzimy do kodowania całości. Projekt na tym etapie jest w rękach programistów. W zależności od skomplikowania sklepu może to zajmować od dwóch tygodni wzwyż. W tym czasie warto też nawiązać współpracę z firmą obsługującą płatności oraz firmą kurierską.

Sklep powinien też posiadać wdrożony certyfikat SSL. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo przeprowadzania transakcji w sklepie, jak również ma i dla klientów aspekt psychologiczny (w pasku adresu sklepu pojawiają się informacje o bezpiecznym połączeniu i strona jest odbierana za wartą zaufania).
Przed uruchomieniem powinniśmy także zadbać o spełnienie wymagań prawnych. Na pewno na naszej stronie powinien pojawić się regulamin sklepu, polityka prywatności i cookies. Jeśli mamy problem z samodzielnym przygotowaniem tych dokumentów, to warto udać się z tym do prawnika.

W dalszej kolejności czeka nas wprowadzenie treści na stronę sklepu, w tym opisów i zdjęć produktów. Jest to również ważny etap, bo poprawne wykonanie tych czynności pozwoli nam w przyszłości na sprawne pozycjonowanie sklepu internetowego w Google i osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce. Jeśli ten temat jest nam obcy, warto zlecić to firmie zajmującej się SEO.
Tak przygotowany sklep powinniśmy jeszcze przetestować. Sprawdzić, czy wszystkie podstawowe funkcjonalności działają poprawnie i to zarówno na komputerze stacjonarnym jak i smartfonie.
Jeśli testy sklepu przebiegły pomyślnie to jest to czas na jego uruchomienie. Przed uruchomieniem warto zadbać o wdrożeniu na nim Google Analytics, które pozwoli nam zbierać informacje dotyczące użytkowników odwiedzających sklep internetowy. W tym momencie rozpoczyna się nasza przygoda ze sprzedażą internetową. Oczywiście powyżej przedstawiamy jedynie uruchomienie sklepu od strony technicznej, pomijając kwestie formalne i prawne.

Jeśli jesteś zainteresowany budową sklepu internetowego, to zapraszamy do kontaktu. Służymy pomocą na każdym etapie.

Zapytaj o sklep

Adres
WebReklama

ul. Białostocka 24 lok. 111

03-741 Warszawa

Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
Śledź nas
©WebReklama Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved.